קונים ומוכרים עסקים
נמצא 0 תוצאות
תוצאות החיפוש שלך

למה אתה חייב לדעת מה שווי האמיתי של העסק שלך?

נכתב ע"י 'צוות ביזווליו' בתאריך 18 באוגוסט 2017
| 0

אתם תתפלאו לשמוע כי לא מעט אנשים נכנסים לעסקאות של קניה או מכירה של עסק מבלי לדעת באמת כמה העסק שווה. עסקה שכזאת כרוכה בסכנות הן לקונה והן למוכר. בלא ידיעת השווי האמיתי של העסק בידי הערכת שווי של איש מקצוע, הקונה עלול לשלם מחיר גבוה הרבה יותר ממה שבאמת העסק שווה, והמוכר עלול לקבל מחיר נמוך הרבה יותר ממה שבאמת העסק שווה. וכן קיימים גורמי סיכון נוספים לקונה העסק וכי אולי לא שם לב לתמרורי האזהרה אשר ברורים למעריכי שווי עסקים, כי העסק אינו כדאי ועלול להיכנס לקשיים.

 

מדוע בעלי עניין עדיין לא מזמינים הערכות שווי לעסק בביצוע עסקאות?

הסיבה הראשונה, כי הערכת שווי סטנדרטית ממעריך שווי עולה כאלפי שקלים (!). השירות מבוצע לרוב על ידי מעריכי שווי מוסמכים, רואי חשבון, כלכלנים או יועצי עסקים, כאשר המחיר בגין השירות נע בין 3,500 שקלים ועד 5,000 שקלים. ככל שהעסק המדובר מורכב יותר, בעל מחזור גבוה יותר, המחיר שידרש על ידי מעריך השווי יהיה גבוה יותר. תשלום של אלפי שקלים לבעל עניין בעסק בעבור הערכת שווי, לפני ביצוע עסקה, הינה הוצאה גבוהה, ובשל כך מרתיעה את בעל העניין מתשלום זה.

הסיבה השנייה, היא חוסר אמון בבעל העניין אשר מזמין את שירות הערכת השווי או במעריך השווי עצמו. כל הערכות השווי לעסקים מבוצעות על ידי אנשים. לרוב התהליך מתחיל בפנייה של אחד מבעלי העניין בעסק, קונה או מוכר, לגורם מסוים אותו הוא מכיר, כגון: רואה חשבון, כלכלן או יועץ עסקי לשם הזמנת שירות של הערכת שווי לעסק המדובר. אך מסמך הערכת שווי שכזה, עלול להיתפס כמסמך שאינו אובייקטיבי, אשר מוטה תוצאות לטובת מזמין שירות הערכת השווי. ומדוע שהערכת שווי עלולה להיתפס כמוטת תוצאות? בשל העובדה כי יכול להיווצר מצב כי למבצע הערכת השווי, קיים אינטרס בהטייה של התוצאות, כגון: תשלום נוסף מעבר לשירות אותו הוא גובה, אחוזים בהצלחה של העסקה ואף השתתפות כבעלים בעסק המדובר. לכן, קיימים חשדות מסויימים לבעלי עניין בגין מסמך הערכת שהוזמן בידי בעל עניין אחר בעבור העסק המדובר.

למה כדאי לך, בעל עסק או כל בעל עניין בעסק, להזמין את הערכת שווי עסק און ליין?

כי הערכת שווי עסק און ליין מבוססת פלטפורמה חדשנית ומתקדמת שאינה תלויה בבעל העניין שבעסק, כלומר הערכת השווי היא אובייקטיבית, ללא שום אינטרס לטובת המוכר או לטובת הקונה, אשר תספק את המחיר ההוגן של העסק המוערך.

השוואת עסקים