קונים ומוכרים עסקים
נמצא 0 תוצאות
תוצאות החיפוש שלך

האם כדאי לרכוש עסק קיים או להקים עסק חדש?

נכתב ע"י 'צוות ביזווליו' בתאריך 14 באוגוסט 2017
| 0

אז קיבלת החלטה עם עצמך לאחר שתקופה ארוכה מקננת בך המחשבה שאתה כבר לא רוצה להיות שכיר, שאתה מוכן לקראת הצעד לעצמאות וכי אתה רוצה לשלוט בעתידך במו ידייך ולהיות אדון לעצמך. רגע ההחלטה הזה, כי אתה מעוניין להפוך לעצמאי ולהיות הבוס של עצמך, הוא הרגע המאתגר והמשמעותי ביותר בעבור שכיר שרוצה להפוך לעצמאי.

אוקיי… אז מה הלאה? עכשיו יש לבחור בדרך המתאימה לך ביותר… האם אתה מסוגל להקים עסק מאפס או שאתה מעדיף לרכוש עסק קיים?

ובכן, ישנם יתרונות וחסרונות לכל אחת מהאפשרויות; בעוד שקיימת סבירות גבוהה יותר לעסק חדש להיכשל,  גם קניית עסק קיים אבל כזה שאינו נכון בשבילך – יכול להגיע לאותה תוצאה קטלנית. במאמר זה נציג את ההיבטים המשמעותיים ביותר שיש להתייחס אליהם.

סיכונים פיננסיים

באופן לא מפתיע, קיימים הרבה יותר סיכונים פיננסיים כאשר מדובר בהקמת עסק חדש לעומת קניית עסק קיים. ברוב המקרים, בעל עסק חדש ידרש להון עצמי נמוך יותר להשקעה (סכום כסף שצריך להביא מהבית) לעומת רכישת עסק קיים, וקיימת סבירות גבוהה כי ימצא הלוואה מאושרת מהבנקים, שיסכימו להלוות לך את הסכום הנוסף שנדרש. אך עם זאת, יש תנאי מוקדם לבנקים, כי העסק הוא אמין, יציב ובעל ביטחונות. עסק שאינו עומד בתנאים בסיסיים אלו יתקשה להשיג הלוואה בנקאית.

אז נניח והשגת את ההלוואה הדרושה לך כדי לפתוח את עסק חלומותיך, עליך לדעת כי הסיכון שאתה לוקח על עצמך בהקמת עסק חדש, יהיה גבוה יותר ברוב המקרים לעומת השקעה גבוה יותר בעסק עם מחזור עקבי ובסיס לקוחות קיים, אך עם סיכונים נמוכים יותר.

אז איזה מין אדם אתה? ההחלטה העיקרית שלך מהיבט הסיכונים תתבסס בעיקר על האופי שלך; אנשים שהם נוטלי סיכונים נוטים יותר ליזמות והקמת עסק חדש ומאפס, ואילו אנשים זהירים יותר יחפשו אחר עסק קיים ומעניין שמתאים לכיסם.

יצירתיות

כל עסק קיים הוא בעל היסטוריה מסויימת, מבחינת מוניטין והכרה כלשהיא מלקוחות עבר ולקוחות קיימים, וזה אחד מהיתרונות של רכישת עסק קיים. אבל אם יש לך את הכסף הדרוש, היכולות והזמן ביצירה ושיווק של עסק חדש, הסיפוק בהקמת עסק מאפס, בדיוק לפי החזון שלך, בהנחה שהגיע להצלחה, יניב רווחים עתידיים גבוהים יותר. בנוסף יש לזכור כי רכישת עסק מביאה עימה גם את התשתיות שקיימות כבר לעסק, כגון: מחשבים, מערכות מיחשוב מתאימות, נהלים שפותחו, קשרי ספקים ועוד. עסק שקיימות לו כבר תשתיות יפנו לך יותר זמן למיקוד האנרגיה שלך בפיתוח העסק.

ניסיון עסקי קודם

אם יש לך ניסיון מספק, אך לא רב, בתחום מסויים בו אתה מתכנן לצאת לעצמאות, הדבר הבטוח ביותר לעשות יהיה לקנות עסק בתחום זה, עם מחזור רווחי ויציב. לשם הקמת העסק שלך מאפס, תצטרך ידע וניסיון מעמיק, מקורות מימון, והיכולת להתמודד עם תזרים מזומנים שעלול להיות לא יציב, מי יודע לאיזה תקופה. בנוסף תצטרף לגייס המון משמעת עצמית ויכולת עמידה ביעדים ומשימות מרובות. ברכישת עסק קיים, יש יתרון מבחינת קבלת הצוות הוותיק שמכיר את העסק והעבודה השוטפת, במקום הצורך למצוא, להעסיק ולהכשיר עובדים חדשים. בעסק קיים, כבר יש לך כוח עבודה מנוסה, מה שיקנה לך את יכולת למידת העסק והתחום מפנים העסק והחוצה.

בדיקת נאותות ובעיות סמויות בעסק

רכישת עסק יכולה לגלם בתוכה גם בעיות נסתרות שלא צפות על פני השטח בהיכרות ראשונית. מה שעלול להביא לדאגות מצידך. בדיקת נאותות של עסק מאפשרת לקונה לבדוק את העסק מבחינת "דוחות כספיים" על מנת להעריך טוב יותר את טיב העסק. הערכות שווי לא צריכות להוות אופציה מקבילה כי אם נוספת לבדיקת הנאותות. לדוגמא, בעיות כגון: תחרות בשוק, לרוב לא יופיעו בדוחות הכספיים. כמו כן, יתכן וקיימות בעיות עם עובדים של העסק או ספקים, שעלולים ליצור התנגדות ברכישת העסק.

רווחיות

ברוב המקרים שרוכשים עסק קיים, העסק יציג תוצאות חיוביות ורווחיות. יזם מתחיל את העסק שלו מאפס, והוא יצטרך להיות סבלני בהמתנה לרווחים, אם בכלל. בנוסף יזם ידרש להשקיע הרבה כסף בשלב הראשוני ללא משיכת משכורת במשך זמן רב.

השיקול שלך ברכישת עסק או הקמת עסק חדש, תלוי בעיקר בנסיבות הייחודיות שלך, ובמידה רבה,  באישיות שלך. בכל דרך שתבחר, נאחל לך ברכת מזל והצלחה!

השוואת עסקים